
Bipolar - hvordan være støttespiller?
Forfatter
Melding

sommerfugl9
Bipolar - hvordan være støttespiller?
feb 22 2021 - 00:51
Jeg har en kjæreste med bipolar lidelse type 1 og PTSD. (Vi bor ikke sammen). Han er imponerende nok sjeldent manisk pga. god selvinnsikt og erfaring med triggere og bruk av medisin.
Baksiden av den medaljen er at metoden hans for å unngå maniske episoder er
- å holde seg i sjakk ved å holde seg på den nedstemte enden av skalaen (gjennom medisiner)
- å heller risikere å bli tungt deprimert. manien er for ham uutholdelig å leve med.
Han er ofte sliten, og han er naturligvis ofte deprimert.
Han er også glad og sprudlende ellers bare så det er sagt, men spørsmålet mitt til dere angår hvordan dere er en god støttespiller for deres partnere når han/hun går i kjelleren?
Symptomene og situasjonene jeg fortsatt blir litt satt ut av (selv om jeg kjenner de godt) er når han blir
- generelt innelukka
- avvisende
- ikke klarer å se meg i øynene
- er eksempelvis rask ut døra
- ikke klarer å opprettholde en samtale
- svarer med enstavelsesord
Jeg har lært at å elske noen uten å i periodevis ha noen forventninger til vedkommende er viktig, så dette handler ikke om hva jeg forventer å få tilbake eller ikke.
Hvordan finner dere styrke og hvilke teknikker bruker dere for å være en god støttespiller, i tillegg til å ta vare på dere selv når partneren deres (eller en annen nærstående) er deprimerte/viser slike tegn?

foscania
Re: Bipolar - hvordan være støttespiller?
mars 8 2021 - 01:17