
Forfatter
Melding

Musicman
«Voksenfilm-sider» på nett
juni 29 2022 - 03:21

irr!grønt!
So?
juni 29 2022 - 10:11

Frigjøreren
Til irr!grønt!
juli 1 2022 - 14:08
"So?
Ikke hakk så mye på deg selv, my man. Hvis du føler for å skrelle løken så gjør det da vel, ingen andre enn deg som kan dømme hva du digger *solbrille-emoji*"
SVAR:
NEMLIG! Be free!

Frigjøreren
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 1 2022 - 16:34
Hehe, det er han definitivt ikke aleine om i verdenen, nei.
_ _ _ _ _ _
"Tenker det sitter en god del herfra klistret til pc skjermen om kvelden, og lever ut sine dypeste fantasier."
Selvfølgelig!
Det er f.eks. en grunn til at porno-industrien både har vært en så vedvarende og økonomisk suksessfull industri - som er fordi mennesker er dyr, og dyr ELSKER sex! (For sex utgjør tross alt 1 av de 2 grunnleggende begjærene som dyr har - som er overlevelse og seksuell reproduksjon.)
So, my message to everyone is: Don't fight it; OWN IT!
OWN. YOUR. NATURE.

Rogajente
Forstår ikke hva problemet er?
juli 1 2022 - 16:56
Hvorfor føler du skam over dette?
Du er jo en voksen mann ;)
Gå på pornhub å kos deg du.

Frigjøreren
Til Enydagtruer
juli 1 2022 - 17:53
"Jeg synes det er et viktig perspektiv da,
at pornoindustrien først og fremst spiller på disse behovene,
for det er nok mange lystne som ikke får så mye positivt ut av det."
SVAR:
For det første:
Porno-industrien kan ikke klandres for å benytte seg av de tingene som er effektive for salg av deres produkter (porno-medlemskap, sex-leketøy, seksualiserte klær o.l.), som består av å spille på de naturlige, seksuelle behovene (seksuell lyst) til mennesker.
Det er akkurat på samme måte som at nærings-industrien ikke kan klandres for å benytte seg av de tingene som er effektive for salg av deres produkter (mat og drikke), som består av å spille på de naturlige, nærings-behovene (sult og tørste, og begjæret om god smak) til mennesker.
For det andre:
At det fins folk som ikke får så mye positivt ut av porno, er ikke porno-industriens feil.
Folk som ikke får så mye positivt ut av porno, tilhører nemlig 1 av 4 forskjellige grupper mennesker (og de kan eventuelt tilhøre flere av gruppene på samme tid):
Gruppe 1)
Genuint aseksuelle mennesker, som altså ikke føler noe seksuell tiltrekning/opphisselse i det hele tatt, og som dermed ikke får så mye positivt ut av porno.
Gruppe 2)
Ideologisk orienterte/vrangforestilte mennesker (f.eks. ekstreme feminister og seksuelt skam-belagte mennesker), som intellektuelt sett ikke kan tillate seg selv og like/være komfortable med porno, og som dermed ikke får så mye positivt ut av porno.
Gruppe 3)
Genuint porno-avhengige mennesker, hvor porno altså har tatt helt kontroll/overhånd over livene deres, og de dermed ikke er i stand til å styre porno-bruken sin selv, slik at de dermed ikke får så mye positivt ut av porno.
Gruppe 4 - Utgjør sannsynligvis den vanligste gruppen)
Mennesker som begjærer det de ser i porno-videoer/porno-bilder/leser i erotiske noveller, men som tror at de aktuelle tingene er uoppnåelige for dem selv i deres eget liv, og som dermed opplever følelse av tomhet/skuffelse/tristhet/depresjon over kontrasten mellom de tingene de begjærer i porno-videoene/porno-bildene/de erotiske novellene, og det faktiske livet de lever selv; og som dermed ikke får så mye positivt ut av porno.
Med andre ord: Mennesker som opplever det som at de bare "narrer/erter/teaser seg selv" med "ting de aldri kan få", når de ser på porno-videoer/porno-bilder/leser erotiske noveller.
(Enkelt eksempel: Menn som begjærer de fine jentene de ser i porno, men som ikke tror at de kan få seg slike jenter i sitt eget liv, og som dermed føler seg tomme/skuffede/triste/deprimerte på grunn av denne kontrasten mellom hva de begjærer, og hva som er den faktiske realiteten ved deres liv.
Slike menn skylder ofte feilaktig på porno-industrien i seg selv, istedenfor å erkjenne at det er kontrasten mellom det faktiske livet de selv lever, og de vidunderlige tingene/det vidunderlige livet de eksponeres for i porno-verdenen, som er årsaken til den tomheten/skuffelsen/tristheten/depresjonen de føler vedrørende porno. It's not porn that's the problem; it's their own, "miserable" life that's the problem.)
Dette fungerer på akkurat samme måte som den tomheten/skuffelsen/tristheten/depresjonen man kan oppleve ved å se på en film hvor karakterene i filmen har et fantastisk liv, som er i sterk kontrast til ens eget, reelle, "stusselige" liv; eller den tomheten/skuffelsen/tristheten/depresjonen man kan oppleve når man ser på venners tilsynelatende "perfekte liv" via bildene deres på "facebook", som er i sterk kontrast til ens eget, reelle, "stusselige" liv.

Frigjøreren
Til Trollkjerring
juli 1 2022 - 18:02
"Vil du utdype det du går inn på når det gjelder sex og dyr?"
SVAR:
Hva mener du...?
Det jeg mente var at mennesket er et dyr. --> Og alle dyr er (i utgangspunktet, sett bort ifra noen svært få, genuint aseksuelle individer) biologisk programmerte til å ønske og seksuelt reprodusere seg. --> Og seksuell reproduksjon = sex. --> Og derfor elsker alle dyr, inkludert mennesker, sex.
(Merk: Akkurat hvor stor grad av seksuell nytelse andre dyrearter opplever ved sex, sammenlignet med graden av seksuell nytelse som mennesker opplever ved sex, er en annen sak. Men at alle dyr instinktivt sett elsker sex, er hvert fall sant - siden det er sex hele overlevelsen/eksistensen deres biologisk sett handler om.)
Var dette oppklarende?

Frigjøreren
Til Musicman
juli 1 2022 - 18:22

Musicman
DVD-er er vell på vei ut? :-p
juli 1 2022 - 19:14
Ellers er jeg redd for å få virus på maskina hvis jeg besøker for eksempel ph! Besøkte ph for en god stund tilbake da jeg var ganske full hehe, fikk skyldfølelse etterpå, følte jeg hadde gjort noe naughty! Kom opp noe sånn spam-greier, men jeg bare klikket det bort.
Ellers har jeg jo lest og hørt om ting ved denne bransjen som aldeles ikke er bra, noe som gjør at jeg tar avstand fra selve bransjen. Føler det er så mye grums og dårlige ting i den verdenen der! Det var vell dette som gjorde at jeg fikk skyldfølelse for å besøke ph, fordi jeg følte jeg ga etter i ett «svakt øyeblikk», og gikk imot mine egne prinsipper eller hva jeg skal si, jeg var ganske full.
Synd jeg skal ha slikt ett dårlig forhold til egen kropp, drifter og behov at jeg ender opp med å forakte det!
Da jeg skrev at jeg hadde lyst til å besøke «voksenfilm-sider» på nett så snakket jeg om ph og slike sider, det hender jeg drømmer om det om nettene, at jeg er inne på en nettside og klikker, er ikke det litt rart? At man kan drømme at man er på Internett! Snedig.
Jeg nevnte ikke at jeg har sett noen filmer fra nettsiden til Erika Lust, som de vissnok kaller feministisk «voksenfilm.» Burde vell gjort det.
Takker for omtenksomme og interresante svar fra dere! B-) Skal lese svarene fra dere litt nøyere for å se om det er noe mer jeg kan svare på. Ønsker alle her inne en fin fredagskveld og god helg! B-)

skogsnisse
.
juli 1 2022 - 19:39

Sommeren91
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 1 2022 - 20:13

Frigjøreren
Til Enydagtruer
juli 1 2022 - 20:25
"Du blir defansiv, frigjøreren."
SVAR:
Nei, jeg ble ikke defensiv.
Jeg forklarte bare helt saklig hvorfor det var feil av deg å kritisere porno-industrien på grunnlag av de følgende tingene du nevnte (i det første svaret ditt):
- "pornoindustrien først og fremst spiller på disse behovene"
- "det er nok mange lystne som ikke får så mye positivt ut av det."
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"(...) porno spiller på grunnleggende behov (...)"
SVAR:
Ja, det gjør den.
Og det er selvfølgelig HELT GREIT at porno-industrien spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, fordi det både er effektivt for å selge dens produkter, og er etisk harmløst (siden man er helt fri til å velge selv, om man vil se på porno-videoer/porno-bilder/lese erotiske noveller eller ikke; og siden man ikke trenger porno for å overleve - og det dermed ikke er snakk om noen form for "grov utnyttelse av menneskets grunnleggende behov", slik som f.eks. legemiddelindustrien noen ganger foretar seg, ved å heve prisene på livsnødvendige medikamenter ekstremt/urimelig høyt).
Og det er selvfølgelig også SVÆRT ØNSKELIG at porno-industrien spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, fordi det er nettopp det vi mennesker liker.
Vi mennesker liker ting som er seksuelt opphissende for oss, og vi liker ikke ting som er seksuelt nøytrale eller frastøtende for oss - og derfor LIKER vi selvfølgelig at porno-industrien spiller på de grunnleggende, seksuelle behovene våres, og dermed fremviser/produserer/gir oss ting som faktisk seksuelt opphisser oss, istedenfor å fremvise/produsere/gi oss ting som er seksuelt nøytrale eller frastøtende for oss.
Eller synes du at porno heller burde bestå av platoniske bilder av trær/fjell/naturlandskap isteden, slik at porno dermed ikke spiller på våre grunnleggende, seksuelle behov? Mener du at det hadde vært bedre...?
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Jeg sier det som det er, porno spiller på grunnleggende behov, og mange synes ikke det er en fantastisk verden, slik som du gjør."
SVAR:
Jeg er ikke helt sikker på om det du refererer til med "en fantastisk verden", er det jeg skrev om "det vidunderlige livet de eksponeres for i porno-verdenen", eller at jeg tidligere har sagt noe lignende av at "vi lever i en fantastisk verden for de som har seksuell/romantisk suksess i livet".
Derfor, bare for å presisere: Det jeg mente da jeg skrev om "det vidunderlige livet de eksponeres for i porno-verdenen", var at de aktuelle menneskene i gruppe 4 som jeg refertete til (i det forrige, lange svaret mitt til deg i denne tråden), ser/hører om ting i porno-videoer/porno-bilder/erotiske noveller som de selv egentlig ønsker seg i sitt eget liv, men som de tror at de ikke kan få.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Det er og blir en kynisk konkurranse, sexlivet, om du er på den vinnende siden eller ikke, sånn jeg ser det. Vi blir utdelt både forskjellig helse, utseende, personlighet, osv"
SVAR:
Ja, den seksuelle utvelgelses-prosessen (seksuell seleksjon) ER en kynisk konkurranse i realiteten, uansett om man er på den vinnende eller tapende side (selv om man ikke bryr seg så mye om det når man faktisk er på den vinnende side, naturligvis). Du har helt rett i det. Jeg har ikke vært uenig i det, verken her i denne tråden eller i de tidligere samtalene vi har hatt, hvis du husker.
Vi lever fundamentalt sett i en brutalt urettferdig verden, uansett om man er på den vinnende eller tapende side i livet. (Men vinnerne merker ikke like mye til den brutale urettferdigheten i livet som det taperne gjør - nettopp fordi at vinnerne er vinnerne av den brutale konkurransen i livet. F.eks. hvis man er født inn i økonomisk rikdom, så merker man ikke så mye av den brutale urettferdigheten som livet innebærer for en person som er født inn i økonomisk fattigdom.)

Frigjøreren
Til skogsnisse
juli 1 2022 - 20:36
YES! THIS!

Musicman
Trollkjerring
juli 1 2022 - 21:19

Frigjøreren
Til Enydagtruer
juli 2 2022 - 14:39
"Jeg kaller det defansivt når du går rett til forsvar av poronoindustrien fordi jeg sier det som du selv sier er tilfelle ' at de spiller på grunnleggende behov'."
SVAR:
Jeg forsvarte porno-industrien der fordi du sa det på en kritiserende måte mot porno-industrien - som om det liksom var "galt" av porno-industrien å spille menneskets grunnleggende, seksuelle behov (som selvsagt ikke er "galt" - som er det jeg har forsøkt å forklare deg).
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Jeg har sett masse på det og det har ikke gjort mye godt for meg, det kunne aldri gjøre noe med de egentlige behovene, som du ikke får tilfredsstilt bak en skjerm."
SVAR:
Det er fordi du helt åpenbart tilhører gruppe 4, som jeg refererte til tidligere. Det er altså ikke porno-industrien det er noe galt med; det er rett og slett livet ditt som føles kjipt i kontrast til det du begjærer i porno-filmene/porno-bildene.
Som du selv sier her: "(...) det kunne aldri gjøre noe med de egentlige behovene, som du ikke får tilfredsstilt bak en skjerm." <-- Du TROR at du ikke kan få tilfredsstilt de egentlige behovene dine utenfor skjermen - og det er nettopp den TROEN din på det, som gjør deg tom/skuffet/trist/nedfor/deprimert av porno. Det er altså ikke pornoen i seg selv som gjør det; det er den negative TROEN din (her i form av selv-tvil) som gjør det.
Hvordan veit jeg dette? Fordi jeg har opplevd det SELV - i tillegg til at jeg også har opplevd hvordan det er å IKKE ha den negative, selv-tvilende mentaliteten der. Og det er nettopp derfor, siden jeg altså har opplevd begge sider av denne saken, at jeg forstår så godt hva som egentlig forårsaker denne tomheten/skuffetheten/tristheten/nedforheten/depresjonen din vedrørende porno. (Og jeg kjenner også til motviljen man kan ha mot å ville innse slike ting ved seg selv - for man liker selvfølgelig ikke å innse at man faktisk begjærer ting som man tror at man ikke kan få.)
Med andre ord: Hvorfor digger jeg porno, og ikke du? Fordi "jeg veit at jeg KAN få de tingene jeg begjærer" - i motsetning til deg som "begjærer ting som du tror at du IKKE KAN få". DET er forskjellen. Det er altså mentaliteten din som er problemet; IKKE porno'en/porno-industrien.
Hvis jeg derimot hadde "begjært ting som jeg tror at jeg ikke kan få", slik som deg og mange andre menn gjør, så hadde jeg også følt meg noe tom/skuffet/trist/nedfor/deprimert av å se på porno, i likhet med deg. (Og jeg veit dette fordi jeg som sagt HAR opplevd det selv.) It's all in the mentality, man.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Så når du prater om at vi 'liker det', så ja, vi liker ting som også skader oss på sjelen. Vi velger hva vi ser på, men vi velger ikke kroppen vi har og hormonene i oss."
SVAR:
Det jeg mente med at "vi liker det", er selvfølgelig at vi liker det BIOLOGISK SETT. Men vi kan ha delte følelser om det (vi kan like det biologisk sett, men mislike det intellektuelt og emosjonelt sett) HVIS vi f.eks. "begjærer ting som vi tror at vi ikke kan få" - slik som du som sagt gjør.
Da blir opplevelsen kort sagt slik som dette: "Jeg liker det jeg ser, for jeg seksuelt tenner jo jævlig på det - men jeg kommer jo aldri til å oppnå noe slikt som dette i virkeligheten... Og det gjør meg trist..."
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Jeg er helt uenig i at det er etisk harmløst, det er aldri etisk harmløst hverken med sexualitet eller kapitalisme, og da heller ikke de to sammen. Det blir for meg en positivitetboble (...)"
SVAR:
Da tenker du ikke logisk/rasjonelt/fornuftig nok her. Du ser på denne saken med for "vrange øyne", fordi dømmekraften din åpenbart har blitt altfor farget/påvirket av all urettferdigheten du har følt på, som dermed går utover hvordan du oppfatter porno, seksualitet og kapitalisme. Du tenker rett og slett ikke klart nok her. Du tenker med andre ord litt fanatisk/tunnelsyn-aktig/ensidig her.
Som jeg har sagt til deg tidligere: Du trenger virkelig å AKSEPTERE urettferdigheten i livet; det er nemlig UMULIG å tilfredsstille alle parter i denne verdenen. Og derfor blir den mest rettferdige løsningen i livet, å basere ting på selvstendige, frie valg (med unntak av temaet om skatter/avgifter til staten, som er nyttig for samfunnet i sin helhet) - fordi det er den løsningen som fører til minimal urettferdighet/etisk harmfullhet (men ikke 100% eliminert urettferdighet/etisk harmfullhet, for det er som sagt umulig å oppnå i denne verdenen).
Kort sagt: La folk selv få velge det de vil velge. Det er det prinsippet som sikrer mest mulig rettferdighet/at flest mulige hensyn er ivaretatt, og som dermed er mest etisk harmløst - fordi dette prinsippet medfører at de som ønsker "A" kan velge "A", og at de som ønsker "B" kan velge "B", og at de som verken ønsker "A" eller "B" kan velge å avstå helt fra dem begge.
Noen mer rettferdig løsning enn det, finnes rett og slett ikke - fordi enhver annen løsning vil gå enda mer på bekostning av folks ønsker, enn det dette prinsippet om "fritt valg" gjør.
"Fritt valg" er ganske enkelt den mest rettferdige, og dermed den mest etisk harmløse, løsningen på ting - selv om det altså innebærer at noen ikke vil få det de ønsker, fordi deres ønsker kolliderer med/utkonkurreres av andres ønsker.
Med andre ord: Uansett hvordan man organiserer verdenen/ordner ting, så vil det kollidere med ønskene til noen - og nettopp derfor er prinsippet om "fritt valg", den mest rettferdige, og dermed den mest etisk harmløse, måten å organisere verdenen/ordne ting på.
Derfor:
Det faktum at porno-industrien utnyttter/spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, ER etisk harmløst i en rasjonell/fornuftig/rimelig forstand - selv om det finnes tilfeller hvor det på en måte kan anses som "etisk harmfullt", hvis man forsøker å være vanskelig.
Med andre ord: Porno-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende, seksuelle behov, ER etisk harmløst i konteksten av "praktisk/nyttig etikk" - i motsetning til i konteksten av "over-komplisert/absolutt/kompromissløs etikk".
Illustrering:
Vil det være noen som opplever porno-fristelsen som negativ (som kan være av forskjellige årsaker), og som dermed gjør porno-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende, seksuelle behov, "etisk harmfull" for de individene?
(Fordi de altså blir fristet av porno, og de naturligvis ikke har kontroll over sitt seksuelle begjær - og de dermed på en måte kan føle seg "biologisk tvunget" til å se på porno, selv om de altså ikke er tvunget av selve porno-industrien til å gjøre det.)
Ja, slike personer finnes - men det betyr ikke at porno-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende, seksuelle behov faktisk er "etisk harmfull" i en rasjonell/fornuftig/rimelig forstand.
Det er akkurat det samme som med mat-industrien:
Vil det være noen som opplever mat-fristelser som negative (som kan være av forskjellige årsaker), og som dermed gjør mat-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende nærings-behov, "etisk harmfull" for de individene?
(Fordi de altså blir fristet av mat, og de naturligvis ikke har kontroll over sin sult/sitt nærings-begjær - og de dermed på en måte kan føle seg "biologisk tvunget" til å spise mat, selv om de altså ikke er tvunget av selve mat-industrien til å gjøre det.)
Ja, slike personer finnes - men det betyr ikke at mat-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende nærings-behov faktisk er "etisk harmfull" i en rasjonell/fornuftig/rimelig forstand.
Det faktum at porno-industrien utnytter/spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, ER nemlig etisk harmløst i en rasjonell/fornufitg/rimelig forstand - fordi:
ARGUMENT 1)
Folk har evne til å foreta selvstendige, frivllige valg - og det er helt frivllig om man ønsker å se på porno eller ikke; det er ingen som tvinger deg til å se på porno hvis du ikke vil det. Og folk er ansvarlige for sine egne valg (f.eks. å se på porno), selv om de eventuelt blir fristet av ting (f.eks. av porno).
ARGUMENT 2)
Man er født med sitt seksuelle instinkt/behov, og man kan dermed riktignok ikke intellektuelt velge selv, hvorvidt man skal bli seksuelt opphisset av noe eller ikke. Men det faktumet betyr så klart IKKE at det er "etisk harmfullt" av porno-industrien å utnytte/spille på dette seksuelle insinktet/behovet ens - for folk har både evne og frihet til å foreta selvstendige, frivllige valg, som nevnt ovenfor i argument 1.
Det er akkurat på samme måte som at man er født med sitt sult-instinkt/nærings-behov, og man dermed riktignok ikke kan intellektuelt velge selv, hvorvidt man skal være sulten eller ikke, og hvorvidt man skal like smaken av mat eller ikke. Men det faktumet betyr så klart IKKE at det er "etisk harmfullt" av mat-industrien å utnytte/spille på dette sult-instinktet/nærings-behovet ens - for folk har både evne og frihet til å foreta selvstendige, frivllige valg, som nevnt ovenfor i argument 1.
Med andre ord: Porno-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende, seksuelle behov, er etisk harmløst i nøyaktig samme grad som det mat-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende nærings-behov, er etisk harmløst.
Porno-industrien TILBYR deg bare muligheten til å se på porno, og dermed muligheten til å tilfredsstille dine seksuelle behov; det er DITT VALG om du faktisk ønsker å benytte deg av den muligheten.
Og mat-industrien TILBYR deg bare muligheten til og få i deg næring, og dermed muligheten til å tilfredsstille dine nærings-behov; det er DITT VALG om du faktisk ønsker å benytte deg av den muligheten.
ARGUMENT 3)
Man trenger/avhenger ikke av porno for å overleve i livet - og dermed er det ikke snakk om noen form for "grov/uetisk utnyttelse av menneskets grunnleggende behov", når porno-industrien spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov.
(Et eksempel på hva som faktisk er "grov/uetisk utnyttelse av menneskets grunnleggende behov", er når legemiddelindustrien noen ganger hever prisene på livsnødvendige medikamenter ekstremt/urimelig høyt.)
ARGUMENT 4)
De aller fleste (hvis ikke absolutt alle) deltakere i porno-industrien deltar av fri vilje.
ARGUMENT 5)
Hvis folk er født med empati og god, sosial intelligens/gode, sosiale antenner (slik de aller fleste mennesker er født med), og de får god/riktig, seksuell opplæring i grunnskolen - slik at de dermed forstår den riktige konteksten for utøvelse av seksuelle handlinger, og de dermed forstår hvordan å tolke porno riktig/å se porno gjennom riktig "linse/filter"; så forårsaker porno da ingen problemer/misforståelser/feiloppfatninger for folk.
Som du altså kan se her (hvis du klarer å tenke logisk/rasjonelt/fornuftig nok her), så er porno-industriens utnyttelse av menneskets grunnleggende, seksuelle behov, ÅPENBART etisk harmløst i en rasjonell/fornuftig/rimelig forstand.
Så slutt å klandre porno-industrien for din egen mangel av selv-kontroll/selv-beherskelse når du eksponeres for porno. Det er nemlig DITT VALG å se på/konsumere porno.
Det er akkurat det samme som hvis en feit person føler seg tom/skuffet/trist/nedfor/deprimert av all maten vedkommende spiser, som gjør vedkommende feit; og vedkommende deretter klandrer mat-industrien for problemene vedkommende opplever av å spise mat.
Det er NØYAKTIG det samme du gjør her, når du føler deg tom/skuffet/trist/nedfor/deprimert av å se på porno, og du deretter klandrer porno-industrien for problemene du opplever av å se på porno.
Med andre ord: Ikke klandre/skyld på andre (f.eks. porno-industrien og mat-industrien) i de tilfellene hvor årsaken til dine problemer faktisk ligger hos deg selv.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Jeg har ingen svar på hva de skulle vist isteden, og jeg driver ikke å plasserer 'skyld' her."
SVAR:
Du forsøkte jo åpenbart (basert på måten du ordla deg) å klandre porno-industrien i det aktuelle innlegget ditt (hvor du forsøkte å fremstille det som at "porno-industrien KYNISK spiller på de grunnleggende, seksuelle behovene våres") - og du plasserte jo dermed skyld på porno-industrien der. Det var åpenbart det som var poenget/budskapet ditt der, ut i fra måten du ordla deg der.
Sitat fra det aktuelle innlegget ditt som jeg refererte til her:
"Jeg synes det er et viktig perspektiv da,
at pornoindustrien først og fremst spiller på disse behovene,
for det er nok mange lystne som ikke får så mye positivt ut av det."
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Jeg sier hva jeg ser og opplever, og det generelle synet mitt på livet og verden er...
det er håpløst"
SVAR:
...og det er (som nevnt tidligere i dette innlegget mitt) derfor du ikke tenker logisk/rasjonelt/fornuftig nok vedrørende dette temaet. Du gjør ting rett og slett vanskeligere enn det de egentlig er, fordi du er så emosjonelt skadet av urettferdigheten ved livet, som dermed gjør deg vanskelig/vrang/overdrevent kritisk vedrørende dette temaet.
Men med det sagt, så har du rett i at verdenen er fundamentalt håpløs, grunnet hvordan menneskets sanne natur fungerer - som sørger for at mennesker alltid vil være i konflikt med hverandre, til tross for at de også alltid vil være vennlige/kjærlige overfor hverandre.

Frigjøreren
Til Enydagtruer
juli 2 2022 - 17:50
"Jeg skal være enda mer vrang, og si at frivillige valg eksisterer ikke. Ikke i min verden"
SVAR:
Det er så åpenbart feil, at da du tenker du rett og slett for kort/snevert.
Folk som ikke tror at frivillige valg eksisterer, tenker nemlig for kort/snevert, og har eventuelt for lite selvsinnsikt/selv-forståelse, og forstår dermed ikke at frivillige valg så klart eksisterer.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Jeg klandrer alle, mitt perspektiv er at pornoindustrien boltrer seg i en verden som er fundamentalt kynisk i sin natur. Jeg er kynisk, du er kynisk, industrien er kynisk, jenter er kyniske... til og med den romantiske kjærligheten er kynisk. Det viktigste poenget for meg var først og fremst at porno kanskje ikke blir en positiv opplevelse."
SVAR:
Ja, selvfølgelig "boltrer porno-industrien seg i en verden som er fundamentalt kynisk i sin natur", på samme måte som at mat-industrien og all annen industri "boltrer seg i en verden som er fundamentalt kynisk i sin natur" - for det er slik naturen i denne verdenen er skapt.
Vi lever i en verden som styres av "kyniske, biologiske spilleregler" - så selvfølgelig vil all form for industri være fundamentalt boltret på det (enten det er intensjonelt eller uintensjonelt av den aktuelle industrien).
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Du mener du har skjønt alt om hvorfor en blir deppa av porno (...)"
SVAR:
Det er fordi at jeg ut i fra et svært godt, empirisk grunnlag, faktisk HAR skjønt så å si alt om hvorfor man kan bli tom/skuffet/trist/nedfor/deprimert av porno (som vi kan kalle "porno-depresjon", bare for å gjøre konseptet enkelt og referere til).
Merk: I tillegg til den negative mentaliteten jeg allerede har fortalt om, som kan forårsake "porno-depresjon"; så kan også kjemien i hjernen alene føre til en tomhets-følelse/nedbrutt følelse (en følelse av å være sløv/redusert/ha lav energi) for oss menn, hvis vi onanerer veldig hyppig/ofte - men dette går over/nullstiller seg etter noen timers/dagers pause fra onaneringen.
Og dette er ikke tungtveiende nok til virkelig gjøre en mann ordentlig tom/trist/nedfor/deprimert, HVIS han faktisk har en riktig/optimistisk mentalitet på samme tid. For en slik mann vil det bare føles som at han føler seg litt sløv/redusert/lav-energisk, men at han fortsatt har det ganske bra emosjonelt sett.
Dette er årsakene til at jeg ikke anså det som verdt å nevne dette kjemiske aspektet tidligere, vedrørende "porno-depresjon".
Og foresten, det eneste potensielle unntaket til dette er hvis vi snakker om ekstremt hyppig onanering, som potensielt kan "utmatte/tappe kjemien i hjernen" på en eller annen måte", og som dermed potensielt kan føre til en reint kjemisk depresjon etter onaneringen - på akkurat samme måte som at narkotika-rus kan føre til en reint kjemisk depresjon etter rusen, grunnet den store, "kjemiske påkjenningen/utmattelsen" som hjernen har vært gjennom.
(Jeg har ikke opplevd dette unntaket selv, men jeg bare nevner det som et potensielt unntak, siden det er tenkelig at noe slikt muligens kan forekomme ved ekstremt hyppig onanering.)
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Du mener du har skjønt alt om hvorfor en blir deppa av porno, det tror jeg ikke du har, for vi har åpenbart et forskjellig grunnsyn på visse ting."
SVAR:
Det er fordi du er full av selvbedrag; du vil ikke innrømme/erkjenne realitetene ved deg selv, overfor deg selv.
Jeg VEIT nemlig av erfaring hva jeg snakker om her - og jeg VEIT derfor at du er full av selvbedrag her. DET er det som faktisk foregår her. Du vil rett og slett ikke innse realitetene ved deg selv - som er typisk for folk som er fulle av selvbedrag, og som derfor er nøyaktig det jeg forventet av deg her.
Dessuten: Du forteller jo til og med helt SELV, om årsaken til at du blir deppa av porno, i et av innleggene dine i denne tråden (som jeg også påpekte i det forrige svaret mitt til deg):
"Jeg har sett masse på det og det har ikke gjort mye godt for meg, det kunne aldri gjøre noe med de egentlige behovene, som du ikke får tilfredsstilt bak en skjerm."
Jeg har gjort det jeg kan for å informere deg om realitetene ved deg selv her. Om du ikke vil innse de realitetene ved deg selv, så er det ditt problem. You can bullshit yourself and everyone else - but you can't bullshit me. I know the truth all too well for that.
"You can lead a horse to the water, but you can't make it drink it."
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Uansett så er det som det er, og mange tapere må det bli i en verden hvor en blir veid og målt for å få det en vil ha."
SVAR:
Jepp. I en verden som er fundamentalt basert på konkurranse (slik livet på jorden er), så er en utvelgelses-prosess/seleksjon (vedrørende alle mulige ting) uunngåelig - som dermed medfører at forekomsten av vinnere og tapere i livet (vedrørende forskjellige ting) også er uunngåelig.
Dette er årsaken til at man er NØDT til å akseptere, og bli komfortabel med, livets fundamentale urettferdighet (man må rett og slett bli "Darwinist" i stor grad), for at man emosjonelt sett skal kunne ha et best mulig liv.
If you don't accept the realities of life, you are doomed to suffer emotionally. That's the price of being in denial. And that's why "the truth will set you free".
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Det er fortsatt ikkeno som er etisk harmløst i det her, og mine øyne har en ikke forstått dybden i verdens urettferdighet om en synes det."
SVAR:
Da har du ikke skjønt hva skrev, fordi du IKKE VIL forstå det (fordi du som sagt er vrang). Jeg presiserte ting nøye og tydelig, og valgte ordene mine med omhu, nettopp for at du skulle forstå på hvilken måte ting faktisk er etisk harmløst.
Så når du sier at "det fortsatt ikke er noe som er etisk harmløst i det her", så viser det at du ikke har skjønt/fått med deg noen ting av det jeg skrev. Og det betyr dermed at denne diskusjonen er nytteløs.
Du er rett og slett vrang og irrasjonell/ufornuftig her - og du skjønner det ikke en gang selv, nettopp fordi du er vrang og irrasjonell/ufornuftig her.
Hilsen den rasjonelle/fornuftige.
PS:
Bare for å gjøre budskapet mitt vedrørende "etisk harmløshet", ekstra tydelig/forståelig:
Jeg er enig i at det faktum at porno-industrien utnytter/spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, ikke er FULLSTENDIG, etisk harmløst - siden det som sagt finnes folk som riktignok biologisk sett liker det, men som samtidig intellektuelt sett og emosjonelt sett ikke liker det.
Men det jeg sier er at det faktum at porno-industrien utnytter/spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, er TILSTREKKELIG, etisk harmløst - siden det er basert på prinsippet om "fritt valg" (som jeg skrev om i et av de tidligere innleggene mine i denne tråden).
Det er altså forskjellen på FULLSTENDIG, etisk harmløshet og TILSTREKKELIG, etisk harmløshet, jeg peker på - og som er årsaken til at det faktum at porno-industrien utnytter/spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, ER etisk harmløst i en rasjonell/fornuftig/rimelig forstand.

Frigjøreren
Til Trollkjerring
juli 2 2022 - 19:28
Porno mellom par er selvfølgelig flott det, på samme måte som at det å se på porno aleine også er flott. Men man bør så klart passe litt ekstra på at partneren ens føler seg begjært ca. like mye som det man begjærer personene i de aktuelle porno-videoene/porno-bildene man ser på sammen, for å unngå eventuelle sjalusi-problemer hos partneren sin - akkurat på samme måte som hvis man har trekant/gruppe-sex med noen.
Og begge/alle parter (og særlig menn) bør være litt trygge på seg selv/på sin seksuelle attraktivitet, slik at de dermed ikke blir altfor lett sjalue i utgangspunktet - slik at de dermed kan tåle å se partneren sin være seksuelt tiltrukket av noen andre enn dem selv, uten å bli altfor sjalu av det.

Frigjøreren
Til Enydagtruer
juli 2 2022 - 21:17
"Mao, det er ikke etisk harmløst."
SVAR:
Korrekt, sånn egentlig egentlig.
Men det er så etisk harmløst som det er praktisk mulig å få det (som jeg nevnte på i et tidligere innlegg i denne tråden, hvor jeg skrev om prinsippet om "fritt valg"), siden det alltid vil være noen som vil bli "truffet/såret/nedprioritert", uansett hvor etisk harmløst man forsøker å designe ting til og være - fordi det alltid vil være noen som ønsker det motsatte av en selv, uansett hva det gjelder. Og derfor beskrev jeg det som "etisk harmløst", siden det altså er det nærmeste man kommer til "etisk harmløshet" i praksis.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Hva 'tilstrekkelig' skal bety , vet jeg ikke"
SVAR:
Jeg utdypet litt rundt det i et av de tidligere innleggene mine i denne tråden, hvor jeg skrev om prinsippet om "fritt valg". (Men jeg kalte det ikke for "tilstrekkelig, etisk harmløshet" der, selv om det egentlig er det konseptet jeg beskrev der.)
"Tilstrekkelig, etisk harmløshet" handler kort sagt om etisk harmløshet i konteksten av "praktisk/nyttig etikk", i motsetning til etisk harmløshet i konteksten av "over-komplisert/absolutt/kompromissløs etikk".
Med andre ord: "Tilstrekkelig, etisk harmløshet" er etisk harmløshet i den graden det er praktisk mulig å oppnå i denne verdenen. Det vil altså si at en ting er "etisk harmløs nok", selv om den aktuelle tingen ikke nødvendigvis er "fullstendig, etisk harmløs".
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"det høres ut som jeg har foreslått å forby pornoindustrien."
SVAR:
Det er fordi at ved å kritisere det faktum at porno-industrien utnytter/spiller på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, så var det nesten DET du gjorde - fordi porno-industriens utnyttelse av/spilling på menneskets grunnleggende, seksuelle behov, er så essensiell for porno-industriens virksomhet/suksess/populæritet.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Folk som tror at frivillige valg eksisterer, tenker nemlig for kort/snevert, og har eventuelt for lite selvsinnsikt/selv-forståelse, og forstår dermed ikke at frivillige valg så klart ikke eksisterer.
Ikke helt sånn, men det får frem hva jeg mener om saken på et dypere plan;)"
SVAR:
Jeg regnet med at du ville komme med et slikt motargument - og jeg kan som sagt ikke si noe annet enn at du ikke forstår.
Den enkle, åpenbare, praktiske realiteten er nemlig at fullstendig, frivillige valg eksisterer - uansett hvordan man forsøker å vri og vende på det.
Du tar nemlig fullstendig, frivillige valg hele tiden - inkludert her på dette forumet, hvor du selv velger nøyaktig hva du vil skrive og ikke vil skrive, og du selv velger nøyaktig når du vil trykke på tastaturet og ikke vil trykke på tastaturet. Så det å tro at "frivillige valg ikke finnes" er så vanvittig vrangforestilt at det er helt utrolig.
Det er selvfølgelig mange ting som IKKE ER valgfrie i livet - men det er også mange ting som ER valgfrie i livet.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Jeg er muligens full av selvbedrag, men jeg er ikke full av meg selv i alle fall, selv om det hender jeg later som"
SVAR:
Det er (som tidligere nevnt) helt greit (og er dessuten svært gunstig/fordelaktig i livet, særlig for menn) å være "full av seg selv", hvis man faktisk er berettiget til å være det/hvis man faktisk har god grunn til å være det. (Selv om det lett kan feiltolkes av andre mennesker som arroganse, og lett kan gli over til å bli arroganse på ordentlig.)
Og jeg ER ganske full av meg selv - because I KNOW I'm great.
Hilsen Mr. Great ;)

Frigjøreren
Til Trollkjerring
juli 2 2022 - 21:23
"Gjorde du det kort nå av en grunn?"
SVAR:
Hvordan da tenkte du...? Var det noe annet du tenkte på vedrørende par som ser på porno sammen, enn de tingene jeg nevnte?

mrsfreak1983
Frigjøreren
juli 2 2022 - 21:24

Frigjøreren
Til mrsfreak1983
juli 2 2022 - 21:44
"Jeg er uenig med deg at vi har så mange valg som du vil ha det til."
SVAR:
Da tar du ganske enkelt feil, i likhet med "Enydagtruer" - eller så definerer vi "frivillige valg" forskjellig, og er egentlig enige, men snakker forbi hverandre.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"I det store spekteret i livet er det mye vi ikke rår over."
SVAR:
Er ganske enig i det. Det er en del ting vi rår over, og en del ting vi ikke rår over.

Frigjøreren
Til Enydagtruer
juli 2 2022 - 22:29
"Du er sikkert "great", frigjøreren, men ikke great nok til å forstå noe særlig av det med viljefrihet."
SVAR:
Som sagt - det er du tror, fordi du som sagt er vrangforestilt. Og vrangforestilte mennesker er vrangforestilte. Man kan ikke forvente rasjonell forståelse fra en irrasjonell person.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Forståelsen av det konseptet er også helt avgjørende for alt det andre vi har pratet om her, så hvis mitt perspektiv på viljefrihet stemmer, som jeg jo tror det gjør, så vakler også relativt pene forestillinger om porno og sexualliv."
SVAR:
Oppfatningen din av viljefrihet stemmer som sagt ikke. (Ikke at dette kommer til å endre troen din på det uansett.)
Og hvis dine forestillinger om porno og seksualliv ville ha vaklet, så forstår du ikke menneskets seksuelle natur godt nok, og har eventuelt også blitt indoktrinert med feministisk propaganda/vranglære vedrørende porno (fordi du ikke forstår kvinnelig psykologi godt nok, og dermed tror på all den feministiske, "anti-porno"-propagandaen/-vranglæren du har hørt/lest/blitt fortalt).
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"For meg vil det vært lite empatisk å beskrive porno som 'flott' når jeg vet det jeg vet, og forstår det jeg forstår."
SVAR:
Da er det "du veit og forstår" rett og slett helt feil. For du forstår åpenbart ikke menneskets seksualitet godt nok, og har åpenbart ikke nok porno-empiri, og har eventuelt blitt indoktrinert av feministisk propaganda/vranglære vedrørende porno (nevnt ovenfor), hvis du ikke synes at porno er fantastisk.
Hvis du virkelig hadde forstått menneskets seksuelle natur, og virkelig hadde forstått kvinnelig psykologi (slik at du dermed kunne ha sett rett igjennom all den feministiske propagandaen/vranglæren vedrørende porno), og hadde hatt like mye porno-empiri som meg; så hadde du nemlig DIGGET porno (slik jeg gjør), og du hadde visst at porno-industrien i de aller fleste tilfeller er en bra/hensynsfull industri.
Du er rett og slett så lost at det er håpløst.
_ _ _ _ _ _
SITAT:
"Uenig i konklusjonen"
SVAR:
Sjokk...

mrsfreak1983
Frigjøreren
juli 2 2022 - 22:34

Frigjøreren
Til mrsfreak1983
juli 2 2022 - 22:46
"Vi er fullstendig uenig i alt."
SVAR:
Too bad. Du tar i så fall feil, og skjønner det ikke selv, dessverre.

mrsfreak1983
Too bad for deg
juli 2 2022 - 22:52

mong2400
Hello
juli 3 2022 - 01:58
Når det gjelder porno, jeg tenker at jeg har full mulighet til å styre hvor mye den kan påvirke på meg. For det er jeg som setter betydning på hva er det og hvor mye det betyr for meg.
Porno er ikke separat,, makt,, og hvis den er så det er fordi jeg puttet den makten der.
Eller min selvølelseer er så dårlig at jeg er redd at noe fra,, utsiden,, kan styre meg på måte jeg vil ikke.
Men til tid jeg er bevist og forstår at det er ikke porno som er,, skadelig,, bare mitt valg å tro at den er, så ingenting kan sje..
Beklaget for feiler, jeg er fra utland ( håper det er mulig å forstå..;) God natta;)

mong2400
Hei
juli 3 2022 - 11:27
Jeg tror det.. For det er jeg som puttet betydning min på det. Og hvis jeg lager tanker om hva er det for meg og hva betyr det for meg, så ut fra det skaper noe følelser til det, og følelse gjør at jeg blir mer påvirket eller mindre..
Ingen ting/ sak er dårlig, bare den måte jeg ser det på..

mong2400
Enydagtruer
juli 3 2022 - 13:53
Men tenker lit at hvis jeg skal tro at jeg er styrt av instinkter , og har lite makt over dem, så blir det nok komfortabel for meg , for ego mitt blir nok bra beskyttet fordi skylden på alt kan jeg bare sette på den dyra som jeg har ikke makt over. Da kan jeg være nesten som,, offer,, i mitt eget kropp. eller ikke ?
Tenker hvis jeg har lite makt over mine instinkter.. da kunen jeg bare voldatt noen for jeg har behov..Men jeg gjør ikke det, ikke fordi jeg er bare en liten jente og klarer ikke å voldatt noen :) men jeg har empati , tankene som inkludere samfuns reglene og mine reglene som jeg vil ikke gå over.. så det er mine tanker som bestemer over instinkte.
Men det er noe instinker som selvsagt er mer sterkere enn andre .

mong2400
enydagturer
juli 3 2022 - 16:00
tenker bare på en ting ,,og makten over egne handlinger er bestemt av biologien vår, tenker jeg,
i mn mening..Hvis handling er det ord som betyr ,, å gjøre noe,, så får jeg ikke noe handlig hvis først jeg få ikke tanke om det. Og tanke om det kan jeg få selvsagt ut fra mine behov og instinkter som jeg har men også fra utsiden f.expl kultur.. eller andre kilder. Det du sier er at makten over mine handlinger , har biologien min? ikke sant ? . Så hvorfor går jeg på fly? hvis jeg blir styrt av biologien så det sterkeste instinkte i den situasion sier meg at jeg må overleve, hvorfor jeg gå på fly å risikere livet mitt? .,eller klatre helt opp på fjeller, hvor er farlig ..hvorfor biologien skulle ,,invitere,, meg til å gjøre det hvis for den, det viktigste er at jeg overleve .. eller ikke ? . når det gjelder fly eller klatre det er ikke noe inskint som kalles,, opplev det,,:) som kan kjempe med overlevelse instinkt. Så det må være noe mer enn bare biologien som styre oss , eller ikke ?.
Vet ikke..

Musicman
Lov med YouTube-linker?
juli 3 2022 - 16:13

Mullvarp
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 3 2022 - 20:04

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 3 2022 - 20:17

"Det voksne lille barnet"
Musicman
juli 3 2022 - 20:33

Musicman
Re: Musicman
juli 3 2022 - 20:46

Totorino
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 3 2022 - 21:41
Noen gjør det selvfølgelig frivillig, men du kan aldri vite. Det du onanerer til kan være overgrep. Jeg skjønner ikke hvordan noen kan støtte sider som tjener penger på filmede overgrep.
Å bruke pornosider er grovt uetisk. Til og med Erica Lust har blitt beskyldt for å begå overgrep. En tidligere skuespiller har snakket ut om at hun ble presset til å gjøre ting hun ikke ville. Målet er ikke at de i videoen skal nyte, men å tjene penger.
Jeg synes det er ufattelig skummelt at dette er så normalisert i Norge.
Hør Simon Hägstrøm på podcasten Avhørt . Om hvordan porno er knyttet til sex trafficking, prostitusjon og hvorfor han har sluttet å se på det. Han jobber med prostitusjon og sex trafficking i politiet i Sverige.
Seksualiteten din er ikke vemmelig, den er vakker. Porno vil dog ødelegge den.

Totorino
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 3 2022 - 23:18
Barn ned i 8 års alderen kan klikke seg inn på alvorlig vold og overgrep da de ikke krever aldersverifisering.
Googler du "rape" og "porn" kommer det ikke opp sider med informasjon om overgrep i industrien, men voldtektsporno hvor kvinner griner, roper nei og blir traumatisert. De høyeste treffene på google har betalt seg dit. Denne bransjen har mye penger. Vi lever i en syk syk verden.
Mange norske jenter har fått hevnporno lagt ut på nett. Filmene forsvinner aldri fordi de kan lastes ned og spres. Det kan hende det er dette du runker til. Noe som har ødelagt livet til noen andre. En del tar selvmord på grunn av slike hendelser. Det vil aldri forsvinne.
"Det er jo bare skuespill da. Uskyldig fantasi. Det skader jo ingen. Kos deg du, alle gjør det."
Som Øverland sa:
Du må ikke tåle så inderlig vel den urett som ikke rammer dig selv!

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 3 2022 - 23:28
Minner meg om en helt som heter/het Michael Ruppert som sa: The love of money is the root of all evil!
Jeg blir lei meg av å leve i denne verden!
Det sitatet av Øverland bruker jeg ofte selv! Godt å se at andre bruker det! Ønsker deg en god kveld Totorino!

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 4 2022 - 01:01

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 4 2022 - 01:14

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 4 2022 - 01:30

Frikar-1
Musicman
juli 4 2022 - 16:43

Trivzar1994
Voksenfilmer gjør ulykkelig
juli 9 2022 - 15:07
At Musicman også selv skriver at de blir i dårligere humør etter å ha sett voksenfilmer, som er noe av grunnen til at dette er et problem, er jo da ikke så rart, og jeg mener den følelsen er noe som burde lyttes til, og faktisk er en del av fornuften og magefølelsen som forteller at dette ikke er veien å gå for å få det bedre eller hjelpe samfunnet for øvrig. Jeg mener det er et godt eksempel på inkompetent behjelpelighet at folk videre ber Musicman om å ignorere den følelsen og bare "kjøre på" fordi de er frie.
Er ikke frihet også frihet til å ikke gi etter for enhver impuls som leder oss til fordervelse? Frihet er også frihet til å si nei til de impulsene vi har mot det som ødelegger oss - som vi dessverre kan ha mange av. Å være virkelig fri er friheten til å velge akkurat det vi vil. Og hvis vi ønsker å ha det virkelig bra, er frihet evnen til å klare å velge det. Ofte vil det være å velge BORT det om gir oss kortsiktig og midlertidig tilfredsstillelse for noe større og langsiktig, og gjerne evigvarende.

Trivzar1994
Enydagtruer
juli 9 2022 - 15:39
Det er jo likt som for avhengighet generelt. Det som er skummelt med avhengigheter man kan "nyte" bak 4 vegger og låst dør er jo at man lettere kan isolere seg og gjemme seg fra konsekvensene det har for en selv, andre og verden. Man kan late som at det er en pause fra virkeligheten - men noe slikt eksisterer jo ikke. Virkeligheten er der fremdeles, og vi må møte den så snart vår lille "pause" er over. For hvert snubleskritt vi tar er det dessverre enda en konfrontasjon vi må møte med oss selv, verden, og ikke minst Gud.
Men det er flere som snakker ut om voksenfilmindustrien, og jeg håper det hjelper ofre for den å se alvorligheten i hva dette gjør med menneskers, ikke minst unges, relasjoner, og romantiske og seksuelle forhold.

Frikar-1
Trivzar
juli 9 2022 - 15:41
-.her har du et veldig godt poeng.
Men dette krever disiplin, og mange normskapere (Ref "Propaganda" av Edward Bernays) viser med sine handlinger og holdninger at de ikke ønsker fokus på dette. Så har du alle de som ikke vet bedre, og ukritisk tar til seg normskapernes budskap fordi de ikke kjenner til noe bedre alternativ.

Trivzar1994
Frikar-1
juli 9 2022 - 16:00
Jeg tror dog at vi gjør feil hvis vi tenker at disiplin er å kjempe mot en selv. Som at man ser for seg én tanke inni seg kjempe mot en annen. Da vil tanken man ønsker å unnslippe stadig komme angripende på en, og du må bruke krefter på å forsvare deg, men angriper aldri tilbake. Forsvaret ditt blir utslitt over tid, men angriperen får hvile mellom hvert slag, og kjenner ingen motstand. Heller må du angripe tilbake ved å ikke kun forsvare deg, eller "blokkere" angrepet, men heller blokkere, for så å angripe. Disiplin er noe man bygger som alt annet, ved øving.
Som det står i Bibelen: Johannes 8:34: "Jesus svarte: «Sannelig, sannelig, jeg sier dere: Den som gjør synd, er slave under synden." og Romerne 6:16: "Vet dere ikke at når dere går i tjeneste hos noen og adlyder ham, da blir dere hans slaver? Dere blir enten slaver under synden, og det fører til død, eller slaver under lydigheten, og det fører til rettferdighet.".
Dette er jo et prakteksempel på dette. Vi er slaver for det vi handler ut fra. Synden er det dyriske og ødeleggende i oss, som ikke ønsker vårt og andres beste, men som bare tenker på kortsiktig tilfredsstillelse. Å være lydig er å være fornuftig mot det høyere kallet, til å være virkelig menneske, og ikke bare et dyr som blir drevet av impulser.
Dette gjelder jo alt vi konsumerer og alle våre handlinger, når det gjelder å ta vare på kroppen mtp. kosthold og ernæring, fysisk aktivitet/trening, studier, jobb, all underholdning vi ser på, hvordan vi behandler oss selv og andre osv. osv.
Propagandaen du nevner er livsfarlig, og noe vi må hjelpe hverandre med å se igjennom. Hvis vi virkelig ønsker at andre skal ha det bra så bør vi hjelpe hverandre med å bygge opp, være sterke og holde ut i prøvelser mot det meningsfulle og evigvarende, ikke gi etter for dyriske og kortsiktige som leder til død (både metaforisk og bokstavelig)

Trivzar1994
Enydagtruer
juli 9 2022 - 16:57
Det du mener med ekstrem fristelse kan vel også bli oversatt til altoppslukelse, hvor det distraherer deg fra alt annet. Lettere underholdning gjør ikke det, og det er derfor vi ofte kombinerer flere typer distraksjoner sammen for å få en større effekt. For eksempel at det ikke holder å "bare" sette på en film, men vi må også sitte på mobilen, både sosialt, samt et spill, samt nyheter, samt etc. etc.
Dette handler vel både om behovet for en "pause" fra det som anses å være et problem, samt også behovet vi kjenner på stimuli. Som forskningen viser (spesielt) mtp. voksenfilmer så er det dopaminrushet man får som er avhengighetsskapende, og over tid blir man tolerant over det man ser på, så man trenger å se på annet materiale, mer groteskt, mer voldsomt, mer perverst, for å få samme rush. Det kan jo overføres til andre platformer også, men spesielt ser vi at det gjelder det seksuelle - at det har en toleranseøkende og forverrende effekt av seg selv.
Det kan være du har rett i at fristelsen mot voksenfilmer er fundamentalt annerledes, og det er det sikkert. At tiltrekningen kjennes overveldende. Jeg tror dog at selv om selve følelsen rører et annet sted, eller et annet hormon, i oss, så er konseptet det samme. Det er en kjemisk følelse fra et eller annet sted i oss, og det kommer enten av at vi vil unnslippe noe, eller at vi er avhengig av noe. I begge tilfeller er løsningen her problemet, og noe vi burde kjempe imot, og hjelpe hverandre med å kjempe imot.
Mye i verden suger, men det er også mye fint i verden, og vi kan samles om det fine og forsterke det i hverandres liv. Vi skal holde ut en stund, til dommens dag.

Lille Store Bjørn
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 23 2022 - 22:26
metoo
Covid
vs
Naturlige drifter
Pornoindustrien har gode tider.

Daphnemezereum
Enydagtruer, Trivzar1994, m/fler:-)
juli 26 2022 - 22:58
Hva hendte?
Ser du har slettet alle innlegg du hadde i denne tråden og overalt ellers også her inne.
Jeg satte jo pris på dine filosofiske innlegg.
Og det du skrev i en annen tråd jeg innvolverte meg i. Det var en liten narsissist i oss alle:-).
Førte til at jeg fant en veldig interessant artikkel på nettet om en nevroforsker som fant ut at han hadde en hjerne med sterke psykopatiske trekk.
Han fortalte om hvordan han tok helt ville sjanser og ikke brydde seg om han satte andre i fare. Han hadde ikke evnen til å sette seg inn i andre mennesker sine følelser.
Dette var jo som å lese om min egen far som var akkurat sånn. Jeg vokste imidlertid aldri opp med min far, møtte ham først da jeg var 19. Og han var alltid grei mot meg, men hadde jeg vokste opp med ham hadde jeg neppe overlevd.
Imidlertid hadde jeg kanskje ikke funnet denne veldig interessante artikkelen dersom du ikke hadde skrevet det om narsissist.
Trivzar1994;
Setter pris på å lese det du skriver.
Dette er noe som treffer meg. Om frihet for eksempel. At dette også er å ikke gi etter for enhver impuls som leder til fordervelse.
For meg gjelder disse impulsene noe annet enn voksenfilmer da.
Men det jeg gir etter for gir meg dårligere liv på lang/lengre sikt. Og fører til null løsning på det egentlige problemet.
Totorino;
Den podkasten du nevner har iallefall jeg lyst til å høre på. Takk for tips.
Og jeg heller mot å være enig med dere kritiske røster i denne tråden.

Lille Store Bjørn
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 28 2022 - 10:52
Det er en stor underdrivelse å påstå at dette førte til et forvrengt bilde av seksualitet i et ungt guttesinn og at driftene var «feil». Veien til porno var dermed kort og fullt forståelig. Og fullt av skam.
«Feministporno» er for meg en gigantisk selvmotsigelse.
PS: Mitt forhold til feminismen er ganske ugrei på grunn av disse opplevelsene. Jeg er absolutt for likestilling på alle områder, men når det gjelder seksualitet har de ødelagt mye.

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 28 2022 - 17:45
Jeg hater seksualiteten min
Den er kun en byrde, kun en pine
Sex er vemmelig, avskyelig, motbydelig

Lille Store Bjørn
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 28 2022 - 23:09
«Sex er vemmelig, avskyelig, motbydelig» musicman
Er det noe du har lært, blitt fortalt?
I så fall av hvem?

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 29 2022 - 11:30

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 29 2022 - 11:47

Frikar-1
Musicman
juli 29 2022 - 11:58
Så dette må du forklare oss grundig hvordan henger sammen (med noe annet enn youtube-videoer laget av venstresideaktivister for å fremme sin egen agenda).

Lille Store Bjørn
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 29 2022 - 13:21
Nei, seksualundervisning eller å i det å i hele tatt nevne ordet sex av foreldre har jeg aldri opplevd.
Det eneste stedet jeg fikk en slags «opplysning» var pornoblader.
Min far hadde noen, men de var ikke godt nok gjemt :-D. Kompiser som hadde klart å skaffe blader hadde høy status i gjengen.
Så ja, tabu har sex alltid vært.
Jeg kan vel ikke skryte av at jeg har vært særlig god på å snakke om det sjøl…
Alle gjør det men ingen snakker om det.

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 29 2022 - 18:44
Jeg føler at sex med ett annet menneske er fullstendig uoppnåelig for meg, derfor hater jeg mine drifter og behov fordi de er lenkene jeg må gå med her på jorden, mitt seksuelle behov er som en giftig slange inne i kroppen! Den er bare en plage for meg, en pinsel! Hadde jeg kunnet operert den ut, så hadde jeg nok gjort det!
Jeg ønsker meg ett seksualliv, men det ser jeg på som uoppnåelig fordi jeg har ett så vanvittig dårlig selvbilde og en så sykt lav selvtillit.

Frikar-1
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 29 2022 - 18:49
(Slik du unnviker mine kritiske spørsmål virker det som du bare lager deg stadig nye unnskyldninger for å la være å bruke de mulighetene du har til å få hjelp)

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
juli 29 2022 - 19:47

Oslogutt1994
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 1 2022 - 21:00

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 5 2022 - 04:16

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 5 2022 - 14:07

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 10 2022 - 12:40

Frikar-1
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 10 2022 - 13:03

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 15 2022 - 02:13

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 15 2022 - 04:41

janerols
Sex er ikke noe for meg
aug 22 2022 - 10:19

janerols
Et liv i sorg og smerte
aug 22 2022 - 14:36

Musicman
Re: «Voksenfilm-sider» på nett
aug 22 2022 - 15:40

Superdame22
Re: voksenfilm sider på nett.
aug 22 2022 - 18:20

BeforeTheWorst
Re
aug 23 2022 - 05:41