
Forfatter
Melding

Martinaaa
Angst for alt
juli 8 2020 - 00:01
Har mye på hjertet mitt akkurat nå som jeg ønsker å få ut, men jeg vet ikke hvor jeg skal begynne. Det startet når jeg var rundt 13-14, da var jeg mye deprimert og suicidal. Når jeg var rundt 17, ble det bedre. Jeg fant livsgleden og var ganske mye glad. De siste månedene har jeg slitt forferdelig mye med angst. Jeg er redd for å dø, redd for at noen jeg er glad i skal dø, redd for å bli syk, redd for å havne i helvette, redd for hva som skjer når jeg dør, altså jeg er redd for alt. I tillegg til at jeg har konstant tankekjør i hodet mitt. Tankene bare braser igjennom. Alt fra grusomme scenarier, der enten jeg dør eller noen andre dør, skumle tanker osv. Det er helt forferdelig. Får aldri sove lengre. Er ikke akkurat religiøs, men jeg var det før jeg begynte å bli psykisk syk. Jeg tror på at det finnes noe, men angsten tar over og tankene tar over. Har bestilt legetime flere ganger, men lar vær å gå i siste liten. Er redd for å be om hjelp. Kan heller ikke snakke med vennene mine, og moren min vill ikke ta meg seriøst. Jeg vet at hun bryr seg men hun er ganske sterk mentalt, og mener at man bare må ta seg sammen. Jeg vet ikke hvordan jeg skal forklare folk hva som skjer i hodet mitt. Men det ødelegger meg fullstendig akkurat nå.
-jente 19

mrsfreak1983
Hei
juli 8 2020 - 00:46

Martinaaa
Takk for svar
juli 10 2020 - 15:33

pinkeltje
Re: Angst for alt
juli 10 2020 - 16:00
Angst er ikke lett. Og dette at du føler deg enda mer redd og uvirkelig, kan ha med å gjøre at du nå har tatt et steg for å gjøre noe med det, iallfall føler jeg meg slik når jeg holder på å forandre på livet eller tankene mine. Det er da ikke farlig, selv om det virker veldig skummelt.
Noe som hjalp meg i forhold til angst sånn generelt, var å skjønne mer hva den er, hvordan den opprettholdes og hvordan en kan bli "kvitt" den. Jeg fant noen videoer på nettet som jeg syns forklarte det alt så godt, og jeg vil anbefale dem.
De er av Magnus Nordmo. Se på https://psykologiskveiledning.com/ om det er noe for deg. Jeg bruker dem selv i forhold til sosial angst, men det har og hjulpet meg i forhold til andre ting og, som prestasjonsangst.
Det høres ut som det vil hjelpe deg å få vite hva som skjer inni deg.
Har denne angsten som har kommet nå, noe med korona og hele den situasjonen å gjøre, ettersom det er noe du har kjent på (igjen) de siste månedene? Og husker du hva som hjalp deg sist?

Martinaaa
Re: Angst for alt
juli 10 2020 - 17:20

Martinaaa
Re: Angst for alt
juli 10 2020 - 17:28

pinkeltje
Re: Angst for alt
juli 10 2020 - 18:50
Jeg vet da at narkotika kan gi slik opplevelse og, men jeg har selv ingen erfaring med det. Det er noe du bør spørre legen om.
Kroppen din har trykket på alarmknappen, sier det er fare på ferden uten at det egentlig er det.
Han jeg nevnte, har og videoer om panikkangst, på samme sida. Hvis du orker å se på det.
Ellers så vil jeg anbefale deg å godta at det er slik akkurat nå, at det går lettere hvis du bare lar deg få lov til å ligge i senga. Det fungerer iallfall for meg, at jeg hvis jeg ikke føler at jeg greier å gjøre noe som helst, så bare lar jeg meg selv være slik, istedenfor å prøve å kjempe i mot det. Og hvis du kjenner litt at du er trygg og har det godt i senga, så prøv å nyte den følelsen. Hvis du er veldig sliten, så trenger du jo og å slappe av, og det kan være derfor du ikke orker å gjøre noe som helst.
Når det gjelder tankekjør, så hjelper det meg alltid å skrive dagbok, det gjør jeg og hvis jeg våkner midt på natta - bare få ut tankene i hodet mitt, og så greier jeg å slappe av etterpå.

mrsfreak1983
Hei
juli 10 2020 - 20:30

pinkeltje
Re: Angst for alt
juli 10 2020 - 21:06
Til mrsfreak1983: Du var redd for at du skulle besvime, men det gikk bra, du kom deg hjem. Ville det forresten være så ille om du besvimte?

Martinaaa
Re: Angst for alt
juli 10 2020 - 21:32
Har roa meg litt nå, var ganske ille tidligere på kvelden. Men det gikk over. Jeg vet at det alltid går over men tankene er der konstant, de bare ligger og hviler i bakrunnen. Håper på å få den hjelpa jeg trenger, og håper dette en dag tar helt slutt. Takk for alle gode tips og kommentarer dere har kommet med, det har vært til stor hjelp.

mrsfreak1983
Hei
juli 10 2020 - 23:07

mrsfreak1983
Martina
juli 10 2020 - 23:10

aliengang72
hei alle
juli 11 2020 - 02:56
så er det sagt
alle dine andre prøvelser
håper jeg lege(r) hjelper deg med
som diagonisert paranoid schizofren
vet jeg nok om det meste
når det gjelder rusmidler
hva har du brukt da?
vit at jeg heier på deg
til dovre faller ;)

Martinaaa
Hei du
juli 12 2020 - 19:49