Hva skal jeg gjøre?

Forfatter Melding
 

Anniken2

Hva skal jeg gjøre?

12. september 2009 20:52:53

Jeg er en 19 år gammel jente som i de senere år har fått et veldig vanskelig forhold til mat og kropp. Jeg har alltid hatt litt ekstra her og der, men egentlig hatt et greit forhold til egen kropp helt til jeg ble gravid da jeg var sytten.

Etter fødselen ble jeg ekstremt opptatt av kosthold og trening, jeg trener fortsatt mye og helt frem til denne sommeren har jeg vært flink til å opprettholde et sunt kosthold med noen unnvikelser. Det har med jevne mellomrom hendt at jeg har gått helt berserk og bakt kake/kjeks når jeg har vært alene og spist opp alt sammen på bare kort tid.

Den siste tiden har spisingen min kommet helt ut av kontroll! Jeg tenker på mat hele tiden, når jeg står opp er det første jeg tenker på frokost og så snart den er fortært begynner jeg å teller timer til når jeg kan spise lunsj. Jeg spiser mer enn jeg egentlig trenger og når jeg er alene smugspiser jeg godteri, sjokoladepålegg osv osv. Hvis jeg er i selskap der det serveres kaker takker jeg nei, men hvis jeg plutselig havner på et rom alene med en kake smugspiser jeg. Jeg kan til og med finne på å gjemme kaker/snop i lommer/klærne mine for så å snike meg inn på badet for å spise uten at noen skal oppdage det. Alle rundt meg tror at jeg er verdens sunneste og at jeg aldri spiser snop. I virkeligheten stapper jeg i meg alt jeg klarer å lure til meg uten at noen ser det.

Jeg spiser selv om jeg er stappmett og jeg får vondt i magen og blir kvalm. Jeg har nesten alltid vondt i magen og er hele tiden oppblåst på grunn av de dårlige spisevanene mine, jeg vet at jeg ikke har godt av det og jeg får utrolig dårlig samvittighet og selvfølelse etter en av disse matorgiene mine, men jeg klarer bare ikke å stoppe!

Jeg tenker konstant på mat, spesielt sjokolade! Når jeg surfer på nettet leser jeg oppskrifter til gode kaker og når jeg er alene hjemme kaster jeg meg over bakskuffene og lager alt mulig godt, som jeg så spiser i meg og jeg sørger alltid for å vaske godt opp og rydde på plass slik at samboeren min ikke skal merke det.

Nå føler jeg at det har gått langt nok og jeg må bare få satt en stopper for det, før det går enda mer utover livskvaliteten min. Jeg er mor, student og kjæreste, jeg har rett og slett ikke tid til å gå rundt og tenke på mat og fett hele dagen! Hvordan kan jeg få hjelp? Hvem skal jeg kontakte? Andre som har vært i samme situasjon og som har oppsøkt hjelp?

Mvh fortvilet og skyldtunget overspiser

 

amorvincitomnia

Re: Hva skal jeg gjøre?

15. september 2009 21:56:37

Hei du!

Du har da tatt et utrolig viktig skritt i riktig retning med å skrive det her, og faktisk innse at dette ikke er normal, sunn atferd.

Jeg vet utrolig godt hvordan du har det der du er nå. Jeg hadde en lang periode der jeg følte at jeg aldri ble mett. Dvs. ikke sånn mett som jeg kunne huske at det var å være mett. Jeg ble så mett at jeg ikke klarte å spise mer, men jeg var hul hele tiden. Tenkte mat 24t i døgnet. Det var den første tingen om morgenen, og det siste om kvelden. Snackset hele tiden, merket at jeg planla måltider osv.osv.osv. UTROLIG slitsomt, kort og godt.

Den beste måten å få hjelp på, er å få en time hos legen din og legge frem problemet uten at du prøver å pynte på det, eller si ting som at "det ikke er så farlig" eller "det går sikkert over". Det er ikke verdt det å vente å se om det går over, hvis du kan risikere at det blir værre.
Legen din vil gi deg tilbud om psykolog, og jeg synes å huske at det nye er nå at du har krav på å komme til din første evalueringstime innen tre mnd (før kunne man gå i nesten et år), men at du antagelig kommer inn kjappere enn det siden det handler om noe som kan utvikle seg til en alvorlig spiseforstyrrelse. Etter dette vil du få tilbud om oppfølging av en psykolog som du kan bestemme kjønn og alder på, også vil du bli "kartlagt" ved hjelp av et enkelt skjema for å finne ut hva slags behandling som er rett for deg. kanskje er det bare prat, kanskje er det medisinering, kanskje er det en form for samtale gruppe.. uansett. De har 100% taushetsplikt, du er over 19 og kan bestemme selv.

http/forbettertimes.forums-free.com/forum.html


Share |

eZ publish™ copyright © 1999-2012 eZ systems as